Pehme energiaravi

Termin kraniosakraalne tuleneb ladinakeelsetest sõnadest cranium e kolju ja sacrum e ristluu (see teraapia ei ole kuidagi seotud religiooni ega kirikuga (-sakraalne)). Resonants viitab praktiku ja kliendivahelisele vastastikusele tunnetusele, energeetilisele koosvõnkumisele.

Kraniosakraalne teraapia põhineb kahel alusarusaamal:

1. inimestena oleme terviklikud ning meie erinevaid aspektid, struktuurid ja funktsioonid on omavahel tihtadalt seotud, mitte üksteisest eraldi ega isolatsioonis;

2. kehal on võime ise terveneda ja isereguleeruda ning see protsess on pidevas toimimises, et keha tervist ja funktsioneerimist säilitada. Organism püüdleb pidevalt tasakaalu suunas.

Kraniosakraalne teraapia tegeleb nii meie füüsilise, vaimse kui emotsionaalse aspektiga. Kasutatakse inimese enda sisemist tervenemisetarkust ja -jõudu, lisamata väliseid energiaid või egost tulenevaid taotlusi.

Kraniosakraalne teraapia on mitteinvasiivne teraapia vorm, mis on välja kasvanud kraniaalsest (koljuga seotud) osteopaatiast. Kasutatakse õrna puudutusega erinevaid käteasendeid lülisambal, peal ning vajadusel ka muudel kehaosadel (õlad, kõht, vaagen, jalad). Teadlik puudutus toetab pea- ja seljaaju vedelike tasakaalustatud liikumist. Praktik suudab eristada väga õrna rütmilist liikumist, mis on nii peas kui kehas kogu aeg olemas ja mis on tuntud kui tahtele allumatu mehaaniline liikumine ehk kraniaalne rütm. Seda rütmi kirjeldas esmakordselt dr William Sutherland juba 20. sajandi alguses. Varasemalt usuti, et noorukiea lõpuks kasvavad koljuluud kokku. Histoloogilised uuringud on siiski tõestanud, et üksteise kõrval asetsevate luude vahel on nn sharpey koed, mis moodustavad koljuõmblused (koljuluude liitumiskohad). Need koed tekivad ainult sellisel pinnal, kus on võimalik nende liikumine ning elav luu on elastne.

Kraniaalsete rütmiimpulsside tasakaalustamine suurendab seljaaju vedeliku voolu perifeersetesse närvidesse, suurendades seeläbi ainevahetuslikku jääkainete väljavoolu ning toitainete sissevoolu.

Kraniosakraalse teraapia positiivsed mõjud

See teraapia mõjub nii füüsilisel, emotsionaalsel kui vaimsel tasandil. Ta toetab strukturaalseid muutusi kehas, lõdvestab keha ja meelt, toetab heaolu ja elujõudu. See on tulemuslik valu leevendamisel, erinevate füüsiliste seisundite, nii akuutsete kui krooniliste haiguste puhul, aga ka raseduse ajal ja -järgselt. Ta pakub toetavat raamistikku kui puutume kokku emotsionaalsete, psühholoogiliste või muude eluprobleemidega. Teraapiat vastu võtnud inimesed on kogenud emotsionaalset kergendust, väljapuhanud olekut, tujutõusu, energiaga laetust, leevendust valudele, stressile, selgeid taipamisi ja mõtteerksust jm. See on ka väga sobiv raviviis vastsündinutele ning väikelastele, eriti häid tulemusi on see andnud gaasivalude ja rohke nutmise korral. Kuna väikelaste luud ei ole veel kokku sulandunud ja kõvastunud, alluvad nemad teraapiale paremini.

Füüsilisel tasandil
Erinevad valud: selja- ja kaelavalu, peavalu, migreen, liigesevalud, lihasvalu, kõhuvalu jne
Pinge lihastes ja liigestes
Tinnitus ja peapööritus
Sobib peale pikaajalist intensiivset või valulikku hambaravi
Sünnituse ettevalmistuseks ja intergratsiooniks peale sünnitust

Sünniga seotud probleemid (liiga kiire või aeglane sünd, liiga varane nabanööri läbilõikamine, emast eraldamine jms)
Stress, hüperaktiivsus ja rahutus
Elujõu puudumine, kurnatus ja läbipõlemine
Autonoomse närvisüsteemi tasakaalutus: kõrge vererõhk, unetus, depressioon, seedimisraskused
Hormonaalne tasakaalutus: valulik menstruatsioon, menopaus
Immuunsüsteemi tasakaalutus: palavik, põletik, korduvad infektsioonid

Psühhosomaatilised seisundid: teadmata põhjusel valu või ebamugavustunne
Füüsiline ja/või emotsionaalne šokk
Traumajärgne stress: peale operatsiooni, õnnetust, väärkohtlemist või ükskõik millist olukorda, kus inimene kogeb ohtu elule; kergelt ärevusse sattumine, paanikahood, raskus teistega suhtlemisel või suutmatus rahuneda, ülitundlikkus.

Üldisemalt
Toetuseks elukriisis, üleminekuajal, leina või kaotuse korral
Toetuseks ja integratsiooniks isikliku kasvu protsesside ajal
Viis kuidas tuua teadlikkust ja selgust probleemsetesse teemadesse, eriti seoses vajadusega isikliku ruumi, selgemate piiride ja mõistmise järele
Sisemisteks avastusretkedeks
Võimalusena aja mahavõtmiseks kiirel eluperioodil

Beebidele ja lastele
Samad nagu mõned ülalmainitud füüsilised seisundid
Raske sündimise protsess, invasiivsed meditsiinilised protseduurid
Beebidele, kes nutavad palju ja pikaajaliselt
Asümmeetriline kasv ja areng
Nägemispuue
Ebastabiilsus: raskused enesereguleerimisel, agressiivsus, sissepoolepööratus, kinnisus
Tähelepanuhäire
Õpi- ja tajuraskused
Lähedusprobleemid

Seansside arv
Iga inimene on unikaalne. Seansside arv sõltub põhjusest, miks inimene seansile tuleb, inimese spetsiifilisest seisundist, vajadustest ja motivatsioonist, üldisest seisundist ning vastuvõtlikkuse võimest sellele terapeutilisele lähenemisele.

* Soovitav on alguses teha 3-5 seanssi, seejärel hinnata edasise teraapia vajadust (kui on spetsiifilisi probleeme);
* juhul kui on tegemist (operatsioonist, haigusest vms) taastumise või krooniliste seisunditega, siis on soovitav võtta seansse regulaarselt pikema aja vältel;
* kui on soov tegeleda enesearenguga ning süveneda sügavale endasse, pole kordade arv piiratud vaid sõltub inimese enda soovist ja tunnetusest;
* ebaregulaarsed seansid vastavalt hetkeolukorrale: nt stressi alandamiseks, rahunemiseks, lõdvestumiseks ja puhkamiseks.

Seansside sagedus:
Enamikel juhtudel sobib kord nädalas või kord üle kahe nädala.
Akuutsete seisundite puhul mõnda aega 2-3 korda nädalas, siis kord nädalas või harvem, sõltuvalt hetkevajadusest.

moldavite Kaleidoscope